Instructions

Pierwsza wizyta pacjenta:

Dokonaj diagnozy i uśmierz bóle głowy, szyi i górnego odcinka pleców

Wyjmij Aqualizer™ z opakowania i włóż do jamy ustnej pacjenta.

Nie potrzebne jest żadne przygotowanie. Uwaga: poproś pacjenta by w dniu wizyty nie zażywał żadnych środków przeciwbólowych. Precyzyjna diagnoza wymaga by symptomy były odczuwalne podczas wizyty. Wyklucz patologię organiczną i sprawdź czy właściwe jest tylnozębowe wsparcie zwarciowe.

Nie potrzebne są żadne przygotowania

Polecenia dla pacjenta

Poproś pacjenta by przytrzymał poduszki z płynem między tylnymi zębami. Pacjent powinien być rozluźniony i oprzeć swoje tylne zęby na poduszkach podczas przełykania. Nie należy zaciskać szczęki. Pacjent powinien zwrócić teraz uwagę na wszelkie odczuwalne zmiany w głowie, szyi, barkach i górnej części pleców. Sprawdzaj symptomy pacjenta, czekającego teraz w recepcji/poczekalni, co pięć dziesięć minut - przez okres od 30 do 60 minut.

Nie potrzebne jest żadne przygotowanie

Zmiany fizjologiczne

Prosta operacja włożenia Aqualizera™ natychmiast tworzy okluzję zdominowaną pracą mięśni. Dzieje się tak, ponieważ Aqualizer™ ułatwia 1) przemieszczenie żuchwowe zdominowane pracą mięśni a równocześnie 2) wyrównuje, prostuje do osi, równoważy, rozprowadza i wprawia jednocześnie w ruch wszystkie siły okluzji.

Jeśli stan pacjenta poprawia się (podczas pierwszej wizyty)

Ustąpienie bólu potwierdza diagnozę: ból neuro-mięśniowy wywołany lub nasilony złą okluzją. Fakt, że ból ustąpił pokazuje jasno jakie korzyści mogą odnieść zarówno lekarz jak i pacjent stosując leczenie wywiedzione z efektów działania Aqualizera™. Ustąpienie bólu zwykle pojawia się 5 do 10 minut po włożeniu Aqualizera™, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z epizodycznym występowaniem bólu.

Jeśli stan pacjenta nie poprawia się (podczas pierwszej wizyty)

Poproś pacjenta by nosił Aqualizer™ bez przerwy przez następne 48 godzin, poza momentami spożywania posiłków czy mycia zębów. Pod koniec drugiej doby należy ponownie zbadać pacjenta. Jeśli jego dolegliwości ustąpiły, wskazane jest leczenie okluzyjne. Jeśli natomiast symptomy nie ustępują w sposób znaczący, to najprawdopodobniej nie są związane w sposób pierwotny z okluzją i takowe leczenie ma niewielkie szanse powodzenia. Stwierdzenie na tym etapie, z góry, że leczenie okluzyjne nie przyniesie efektów jest ogromnie przydatne.

Podstawowe opcje leczenia (tylko w przypadku ustępowania objawów złej okluzji)

Opcja 1. Użyć Aqualizera™ w roli tymczasowej szyny uśmierzającej ból.

Opcja 2. Wykonać jakikolwiek rodzaj szyny wykorzystując wycisk zgryzu przy udziale Aqualizera™.

Opcja 3. Prowadzone za pomocą Aqualizera™ równoważenie okluzji: zębów, wypełnień, szyn, wzmocnień, koron, mostków i implantów.

Pierwsza Opcja Leczenia:

Tymczasowa szyna uśmierzająca ból

Pozbywamy się ostrego bólu zalecając noszenie Aqualizera™ przez nie więcej niż 8 godzin w ciągu doby. Jest to wystarczające w przypadku większości pacjentów. Jeśli to konieczne, Aqualizer™ może być noszony prawie cały czas przez pierwszy dzień lub dwa. Jeśli konieczne jest bardziej stałe rozwiązanie, należy wybrać opcje leczenia nr 2 lub 3. Niech pacjent nosi Aqualizer™ gdy pojawia się ból mięśniowy w szczęce, głowie, szyi, barkach lub gdy czuje, że ból się niebawem znowu pojawi. Nosić dwa razy dłużej niż trwa ustąpienie bólu lub zdejmować minimum po 20 minutach, następnie wyjąć Aqualizer™ aż do momentu, gdy objawy ponownie się pojawią. Aqualizer™ nie wskazany jest przy ciężkim bruksizmie, chyba że wykorzystywany jest jako narzędzie tzw. biofeedbacku, mające złamać nawyk zaciskania i/lub zgrzytania. Jeśli dojdzie w ciągu paru godzin lub paru nocy do zniszczenia Aqualizerów™ to mamy do czynienia z tzw. parafunkcjonalnym brukserem/zaciskaczem. Aqualizer w takim przypadku nie wystarczy. Należy wtedy zastosować opcję leczenia nr 2. Aqualizer™ to system poduszek wodnych mający rozluźnić szczękę. Pacjenci nie powinni raz po raz zagryzać Aqualizera™ z dużą siłą: zęby powinny spoczywać w sposób swobodny, tak by mięśnie żujące mogły się rozluźnić. Zagryzając Aqualizer™ zbyt mocno można go zniszczyć/złamać. Jeśli tak się stanie, wycieknie zeń woda destylowana a Aqualizer™ przestanie być zdatny do użytku. Aqualizer™ należy nosić jak najkrócej, tylko by pozbyć się dyskomfortu, albo podczas snu albo w ciągu dnia gdy mamy okresy stresu lub pojawi się ból.

Zalecenia Biofeedbacku w przypadku Pacjentów z bruksizmem

Włożyć Aqualizer™ i poprosić pacjenta by lekko zagryzł szynę. Zapytać czy pacjent czuje różnicę przy zagryzaniu z Aqualizerem. Prawie wszyscy odpowiedzą, że czują różnicę. Należy więc poprosić pacjenta by zapamiętał to odmienne uczucie i towarzyszącą mu pozycję szczęki gdy dochodzi do zacisku na Aqualizerze™. Pacjent ma za pomocą autosugestii pilnować by w momencie zaciskania, tak jak powyżej, nawet gdy śpi - PRZERWAĆ ZACISKANIE! Po prostu rozluźnić się przy przełykaniu i dociskaniu poduszek z wodą. Większość pacjentów relacjonowała dużo dłuższy okres używania Aqualizera™ jeśli wcześniej skorzystali z biofeedbacku i autosugestii - w ten sposób ograniczyli do minimum niszczące odruchy podczas snu.

Opcja leczenia 2

Zrób wycisk na podstawie Aqualizera™ a potem zrób szynę

"Wycisk neuro-mięśniowy na podstawie Aqualizera™"

1. Włóż Aqualizer do jamy ustnej pozwalając mięśniom skierować żuchwę w najbardziej naturalne położenie (najlepiej wychodzi to w kombinacji z T.E.N.S. - angielski skrót od Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation - Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów). W zasadzie im bardziej dokuczliwe i częściej występujące objawy, tym dłużej należy nosić Aqualizer™ zanim zrobimy wycisk. 10 minut wystarczy w przypadku pacjenta z lżejszymi i bardziej sporadycznymi symptomami, a przy bólu ostrzejszym i chronicznym należy go nosić przez dzień lub dwa.

2. Teraz należy ustawić ostateczny VDO (pionowy wymiar okluzji). Aqualizery™ są dostępne w rozmiarach VDO 2mm, 4mm, i 6mm. Aby zwiększyć rozmiar VDO w celu uzyskania wycisku, należy pod poduszki wodne dodać wosk płaszczyzny podstawowej.

3. Poproś pacjenta by naturalnie zagryzł Aqualizer™, tymczasem wstrzykując sylikon wzdłuż przednich zębów - od kła do kła.

4. Wyjąć Aqualizer™ pozostawiając na przednich zębach wosk. Na tylne zęby wstrzyknąć materiał do wycisku powierzchni okluzji po lewej i prawej stronie. Poproś pacjenta by zagryzł teraz ostrożnie tak samo jak przy Aqualizerze™ ustawiając zęby w miejscu zarejestrowanym na przednich zębach przez wosk. Stworzymy wtedy cały wycisk łuku zgryzu.

5. Precyzyjnie złożyć odlew zębów pacjenta w wycisku. Całość przesłać do laboratorium lub założyć całość odlewów na artykulator/zgryzadło.

Opcja leczenia 3

Równoważenie szyn (wszystkich typów) sterowane Aqualizerem™

Szybka metoda wykańczania okluzyjnego

Poleć pacjentowi noszenie nowej szyny razem z Aqualizerem™ nałożonym na szynę - przez parę minut. Aqualizer™ automatycznie eliminuje wypaczający wpływ okluzji, harmonizując pracę mięśni. Wyjmij Aqualizer™ i włóż papier zgryzadłowy prosząc pacjenta by nie dotykał zębami o zęby i nie przełykał do chwili umieszczenia papieru na miejscu. Poleć pacjentowi by raz naturalnie zamknął jamę ustną. Punkty styku to przesuwające przedwczesności. Zrównoważ ujawnione punkty kontaktu/styku i powtórz proces tyle razy ile to będzie konieczne.

Sterowane Aqualizerem™ równoważenie zębów, koron, mostków, implantów i wypełnień.

Poleć pacjentowi założenie Aqualizera™ na parę minut by dopasować okluzję (zębów, koron, mostków, implantów, etc.). Aqualizer™ automatycznie eliminuje zaburzający wpływ okluzji na funkcjonalną pozycję szczęki, harmonizując mięśnie, zgryz i ciało. Wyjmij Aqualizer™ i włóż papier zgryzadłowy polecając pacjentowi by nie by nie dotykał zębami o zęby i nie przełykał do chwili umieszczenia papieru na miejscu. Poleć pacjentowi by raz naturalnie zamknął jamę ustną. Punkty styku to przesuwające przedwczesności. Zrównoważ ujawnione punkty kontaktu/styku i powtórz proces tyle razy ile to będzie konieczne.

Wybór rozmiaru Aqualizera™

Wszystkie modele Aqualizera™ są dostępne w trzech różnych rozmiarach pionu: "niskim," "średnim" i "wysokim." Wymiar pionu (grubość) jest sterowana ilością płynu w Aqualizerze™.

Aqualizery™ średniej objętości używane są przez większość (90%) pacjentów.

Aqualizery™ niskiej objętości przeznaczone są dla pacjentów z nieadekwatną ilością wolnej przestrzeni (lub tych nadwrażliwych na jakiekolwiek przedmioty znajdujące się w jamie ustnej) dla których mniejsze rozmiary pionowe będą wygodniejsze.

Aqualizery™ wysokiej objętości należy wykorzystać gdy pacjent ma sporą ilość wolnego miejsca w jamie ustnej lub gdy potrzebuje większego rozmiaru pionowego by wypełnić przestrzeń między górną i dolną powierzchnią okluzyjną.

Wybór modelu Aqualizera™:

Aqualizer™ Ultra: Ultra to nowa, udoskonalona wersja Aqualizera™ zaprojektowana by zwiększyć wygodę dla dziąseł i poprawić utrzymanie. Używać przy jamach ustnych przeciętnych rozmiarów. To nasz bestseller.

Aqualizer™ Mini: Mini to nowa udoskonalona wersja szyny z mniejszymi poduszkami i mniejszym rozmiarem łuku. Dla dzieci i dorosłych z mniejszym rozmiarem jamy ustnej.

Aqualizer™ Classic: Classic to nasz pierwszy produkt - pierwsza szyna z poduszkami równoważącymi wypełnionymi płynem. Głębokie V z przodu podrażniało niektórych pacjentów, stąd nasz kolejny produkt Ultra. Ponieważ niektórzy pacjenci nadal wolą stosować Classic, ciągle go produkujemy.

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółówych informacji.

do góry